Bitva u Liberce
Úvodní stránka

Každoročně Vás srdečně zveme na rekonstrukci Bitvy u Liberce z roku 1757. Jedná se o unikátní dvoudenní kulturně vzdělávací akci o jedné z největších historických událostí,které prošli v dějinách Libercem a okolím.

Je to akce, která je nevídaná rozsahem a chce založit novou tradici, jde o akci důležitou nejen v krajském, ale i republikovém měřítku.

Na počátku sedmileté války se v okolí města Liberce na jaře roku 1757 usadila vojska rakouské armády na tzv. zimní kvartýry. 21. dubna 1757 se v ranních hodinách rozpoutala bitva s pruskými vojsky. Bylo zde přes 32 000 vojáků na obou stranách konfliktu. Pruská armáda prolomila obranné
linie Rakušanů a hnala je ku Praze, kde v květnu téhož roku začalo obléhání Prahy a bitva u Štěrbohol. Konflikt nadále pokračoval a v červnu došlo ke střetu vojsk v bitvě u Kolína. Zde se situace obrátila a rakouská armáda vytlačila pruská vojska až k Žitavě, kterou na podzim roku 1757 obléhala a následně z větší části vypálila. Těmto událostem předcházela bitva u Lovosic na podzim roku 1756.

Tolik ve zkratce k sedmileté válce na našem území. Jednalo se o první celosvětový konflikt, do kterého byly vtaženy všechny kontinenty kromě Austrálie. Po vzájemné dohodě všech organizátorů bitev o „Sedmiletce“ a zástupců vojsk v Čechách, připravujeme společně jednotnou prezentaci „Sedmiletky v Čechách“ Ta bude obsahovat informace o habsburských válkách o dědictví, v časové ose umístění všech konfliktů, které se týkaly našeho území, pracovní listy a jiné materiály pro školy a také informace o pořádání akcí v rámci období „Sedmiletky v Čechách“. Jedná se o akce v Terezíne, Liberci, u Prahy – Štěrboholy a bitva u Kolína. Také spolupracujeme s městem Žitava, které se do našeho projektu zapojilo.


Ročník 2018

Všem děkujeme za účast na ročníku 2017 a dovolujeme si Vás již nyní pozvat na ročník 2018, který se bude konat

 

20-21.4.2018

 

Všichni jste srdečne zváni.


Všechna práva vyhrazna pro ARCHA13.
Bez písemného souhlasu není možné použít jakýkoli materiál z těchto stránek.
ARCHA 2017